Piękna Łódź, żydowska Łódź

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Łódź to piękne, aczkolwiek bardzo niedocenione miasto. By je zwiedzić i dokładnie zagłębić się w jego historie, chociażby tą nam najbliższą, potrzeba wielu długich dni. Planując wycieczkę właśnie do Łodzi, winniśmy mieć na uwadze, że jednodniowy wyjazd jest tylko i wyłącznie stratą czasu. By dokładnie poznać interesujący nas temat, potrzeba kilku – dwóch, trzech, a siedmiu dni.

W tym celu warto pomyśleć o jakimś wygodnym, przytulnym hotelu w Łodzi. Oczywiście mamy tu na miejscu miejsce położone gdzieś blisko centrum, tak by nie trzeba było dzień w dzień dojeżdżać pod wskazane miejsce. W Łodzi znajdziemy wiele klimatycznych hoteli, które zachęca nas nie tylko swoim wyglądem, ale również przepyszną kuchnią. Warto zwrócić uwagę, czy dana noclegownia oferuje nam ciepły posiłek. Po całym dniu zwiedzania będziemy wyjątkowo głodni. Tym razem pragniemy zaoferować Państwu kolejną dwudniową wycieczkę. W tym celu niezbędne jest zarezerwowanie hotelu w Łodzi przynajmniej na jedną dobą. W Łodzi znajdziemy wiele miejsc w przystępnej cenie, zachęcających nas do zamieszkania swoim wyglądem i oferowanymi atrakcjami.

Niewątpliwie większość z nas zdaje sobie sprawę, że przed wybuchem II Wojny Światowej ponad trzydzieści mieszkańców Łodzi stanowili Żydzi. Obecnie grupa ta nie jest postrzegana zbyt pozytywnie, aczkolwiek musimy zdawać sobie sprawę, iż stanowiła ona ważną dla Polski część. To właśnie Żydzi odpowiedzialni są za „kawał” historii naszego kraju, dlatego też tak ważne jest poznanie miejsc z nimi związanych. Jako, że jeszcze niedawno – kilkadziesiąt lat temu, spora część ludności Łodzi była pochodzenia Żydowskiego, niewątpliwie zostawiła ona po sobie trochę kultury. Nasza wycieczka będzie polegać na tropieniu historii zarówno pojedynczych Żydów jak i całych grup mieszkających w Łodzi. Wierzcie mi, mimo tak dużej niechęci, można śmiało stwierdzić, że jest, co opowiadać.

Wycieczka podzielona została na dwa dni. Dzięki temu będziecie mieli możliwość zregenerowania sił w hotelu i odpoczynku przed kolejnym aktywnym zwiedzaniem. Idąc śladem Łódzkich Żydów naszą podróż musimy zacząć od Starego Miasta. Tam właśnie znajdziemy do jedynej, zachowanej w Łodzi Synagogi. Następnie udamy się na teren jednego z największych tego typu obiektów sakralnych w Europie – na Cmentarz Żydowski. Tam poznamy nieco historii dotyczącej poszczególnych, ważnych dla miasta osobistości. Po odpoczynku w hotelu, na drugi dzień wybierzemy się na teren Litzmannstadt Getto oraz Stację Radegast. Poznamy najstraszniejszą, najbardziej krwawą historię Łódzkich Żydów. Oczywiście nie zapomnimy odwiedzić Parku Ocalałych, w którym znajduje się pomnik Polaków Ratujących Żydów. Każdy z Was będzie mógł zasiąść na ławeczce J. Karskiego.

Sprawdź hotel w Łodzi