Jakie raki w góry? Raki turystyczne czy raki wspinaczkowe?

Mimo iż raki wydają się sprzętem typowo przeznaczonym do wspinaczki, nie każde wyglądają i działają dokładnie w ten sam sposób. Różnice między nimi doprowadziły do wyszczególnienia dwóch podgrup – raków wspinaczkowych i raków turystycznych. Jakie raki wybrać na jaką okazję? Na to pytanie postara się odpowiedzieć poniższy tekst.

Raki turystyczne

W takim przypadku najczęściej mówimy o półsztywnych rakach stalowych. Zazwyczaj posiadają one 12 zębów, choć liczba ta może się różnić, spotykane są na przykład warianty 10-zębowe. Dla osób z większym rozmiarem buta zdecydowanie bardziej wygodne będą te z większą ilością kolców, a osoby z mniejszym rozmiarem mają w tym zakresie większą swobodę wyboru. Z racji tego, że służą głównie do marszu po różnych nawierzchniach, są bardziej elastyczne, co umożliwia w miarę wygodne wielogodzinne chodzenie.

Raki wspinaczkowe

W tym momencie raczej powinno się wybierać klasyczne, sztywne raki z 12 zębami. Umożliwiają one podparcie podczas wspinaczki. Wybór umieszczenia raków zależeć powinien od preferowanego rodzaju wspinaczki (alpinizm klasyczny czy wspinaczka frontalna) i w tym układzie będzie to odpowiednio ustawienie poziome lub horyzontalne. Zastosowanie mają raki wspinaczkowe wykonane zarówno ze stali, jak i stopów aluminium, które dzięki niższej masie są o wiele łatwiejsze w transporcie (warto wspomnieć, że zazwyczaj o wiele częściej przebywają one w plecaku niż na naszych butach).

Raki wspinaczkowe na lód

W tym przypadku muszą to być raki sztywne, wykonane ze stali, ustawione pionowo. Nie ma tu zbyt dużo swobody wyboru – powinny być automatyczne o ilości zębów od 11 do 14.

Dopasowywanie

Wybór raków turystycznych czy wspinaczkowych jest dość łatwy, ale już samo dobranie ich do naszych potrzeb, wliczając w to nasze plany, masę i wykorzystywaną technikę, może przysporzyć trudności. Dlatego dobrze jest zasięgnąć porady specjalistów i skorzystać z oferty sklepu, który ma naprawdę duży wybór. Na to wszystko możemy liczyć w największym w Polsce sklepie alpinistycznym Ratwork, który znajdziemy pod adresem internetowym www.ratwork.pl

Leave a Comment

2 × three =