Wycieczka w góry – w co warto się wyposażyć?

Wraz z cieplejszą pogodą, wzrasta zainteresowanie na chodzenie po górach. Nic dziwnego, o wiele lepiej chodzi nam się latem, niż zimą, szczególnie jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tej kwestii. Jest kilka rzeczy, które należy zabrać ze sobą i uwzględnić podczas planowania górskiej wycieczki.

Niezbędne wyposażenie – co włożyć do plecaka

Zanim spakujesz cokolwiek do plecaka, musisz odpowiednio zaplanować swoją wycieczkę. Jeśli wybierasz się w wysokie góry, może być konieczne, aby wyposażyć się z sprzęt wspinaczkowy. Bardzo często, szczególnie przy stromych podejściach będzie potrzebna uprzęż wspinaczkowa. Jeśli jednak planujemy wybrać się na jakiś standardowy szlak, który nie będzie wymagał od nas większego doświadczenia, nasze wyposażenie na pewno będzie mniejsze. To co na pewno się przyda to kurtka przeciwdeszczowa, ponieważ pogoda w górach może się zmieniać w ciągu chwili. Przyda się także czapka z daszkiem oraz filtr UV, dzięki któremu ochronimy naszą skórę przed słońcem. Jeśli nie wiemy jak długo będzie trwać nasza wyprawa, potrzebna nam będzie latarka czołowa oraz zapasowe baterie. Pamiętajmy także żeby naładować nasz telefon oraz zabrać powerbanka.

Może się okazać, że będziemy musieli zadzwonić po pomoc lub też zgubimy się i będziemy musieli skorzystać z mapy. Góry są bardzo wyczerpujące, dlatego warto zabrać ze sobą co najmniej 2 litry wody oraz kanapki. Dodatkowo weźmy ze sobą owoce oraz czekoladę, która szybko się przyswaja i dostarcza dużo energii, ale na krótki czas. Wychodząc w góry powinniśmy zabrać ze sobą apteczkę. Warto do niej włożyć środki przeciwbólowe, środki odkażające, środki opatrunkowe, a także coś na obrzęki o opuchlizny, leki rozkurczowe, sól fizjologiczną, nożyczki i rękawiczki lateksowe. W górskich wycieczkach, elementem obowiązkowym są buty trekkingowe. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ to właśnie od nich będzie zależał komfort chodzenia po górach. W dodatku droższe buty najczęściej posłużą nam na kilka sezonów. Aby o nie dodatkowo zadbać, przed wyjazdem możemy je zaimpregnować. Dzięki temu nie będą one szybko przemakać.

RATwork.pl

Leave a Comment

6 + 7 =