Sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej

Każdy miłośnik gór doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosą ze sobą górskie wyprawy. Niezależnie od tego, czy przemierzamy góry czysto turystycznie, czy w bardziej zaawansowany sposób, kluczem do naszego bezpieczeństwa jest zdrowy rozsądek i wyposażanie, które zabierzemy ze sobą.

Z turysty we wspinacza

Cechą, która łączy większość osób chadzających po górach jest wrodzona ambicja. Dzięki niej prędzej, czy później, przestaną wystarczaj im proste i niewymagające trasy, a ich wzrok skieruje się w znacznie wyżej położone partie gór.

Przed podjęciem się prawdziwej wspinaczki górskiej konieczne jest zdobycie odpowiedniego wyposażenia. Wyższe partie gór są o wiele bardziej wymagające i przez to niebezpieczne. Posiadany odpowiedni sprzęt wspinaczkowy może nie tylko ocalić zdrowie, ale i życie.

Co zabrać ze sobą w wysokie góry?

Sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej powinien zacząć być kompletowany od podstaw, czyli odpowiedniego ubioru. Strój, który będziemy mieli na sobie powinien być maksymalnie wygodny i nie krępujący ruchów. Bardzo ważnym wyposażeniem stroju są odpowiednie buty, które powinny być dość cienkie i precyzyjnie przylegające do stopy. Celem takiej ich charakterystyki jest wygoda, ale przede wszystkim pewność przyczepności, która jest kluczowa we wspinaczce.

Równie istotne co buty, są odpowiednie rękawice. Podczas wspinaczki równie intensywnie co nogami, będziemy pracowali również rękoma, co powoduje konieczność odpowiedniej ich ochrony. Polecane są rękawice wykonane ze skóry naturalne lub syntetycznej.

Niezbędne akcesoria

Zanim wybierzemy się w wysokie góry, powinniśmy przedtem odwiedzić sklep alpinistyczny w celu zakupu potrzebnych akcesoriów, ponieważ ubiór to nie jedyne potrzebne nam wyposażenie. W skład naszego wyposażenia powinny wejść:

  • liny do wspinaczki
  • karabinek
  • ekspresy
  • uprząż wspinaczkowa
  • kask wspinaczkowy
  • przyrządy zjazdowe i asekuracyjne

Jest to podstawowe i absolutnie obowiązkowe wyposażenie dla każdego, kto chciałby na poważniej wybrać się w góry. Bez tych elementów, wyprawa wspinaczkowa była by po prostu niemożliwa.