Sporty wodne

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Czym są sporty wodne? Sporty wodne to generalnie wszystkie dyscypliny, które uprawiane są w pobliżu zbiorników wodnych zwanych akwenami i mają z nimi bezpośredni związek.

Gdzie najlepiej uprawiać sporty wodne

Ze względu na typ możemy podzielić akweny na otwarte i zamknięte, należą do nich: oceany, morza, jeziora, zalew, rzeki, kanały i baseny. Do uprawiania sportów wodnych prawie zawsze niezbędna jest odpowiednia pogoda. Najczęściej najlepszym okresem są wakacje gdyż podwyższona temperatura wody i powietrza pozytywnie wpływa na organizm sportowca.

Oczywiście od tej reguły istnieją wyjątki – sporty uprawianie w warunkach, które można określić jako niebezpieczne lub nieprzyjemne często nazywane są sportami ekstremalnymi. Niektóre z dyscyplin wymagają wręcz niecodziennych warunków – takim przykładem może być windsurfing, gdzie bez wiatru o sile co najmniej 3 stopni w Skali Beauforta uprawianie tego sportu jest praktycznie niemożliwe. Podobna sytuacja dotyczy nurkowania, które jako jedyny sport wodny musi być wykonywany pod powierzchnią wody a więc w warunkach nienaturalnych dla człowieka.

Wyposażenie

Jak w większości przypadków również sporty wodne wymagają odpowiedniego wyposażenia, chociaż w przypadku pływania ograniczamy się tylko do odpowiedniego stroju. Należy jednak wspomnieć że ekstremalne uprawianie pływania wymusi na nas zapewne zakup dodatkowych akcesoriów takich jak czepek, okulary czy osprzęt pomiarowy. Pozostałe dyscypliny wymagają jednak od nas sporo większych nakładów głównie ze względu na potrzebę posiadania jednostek pływających – deski do windsurfingu, łodzie, żaglówki, kajaki itp.

Gdy już będziemy posiadać odpowiedni sprzęt pozostało nam poszukać miejsca gdzie chcemy uprawiać sport. W naszym kraju do wyboru mamy sporo miejsc, jednym z nich jest zalew Domaniowski atrakcje, który umożliwia nam uprawianie praktycznie dowolnego sportu wodnego, począwszy od tych najprostszych aż ekstremalnych odmian.