Niebezpieczeństwa w górach.

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Wysokogórskie Tatrzańskie szlaki

Im wyżej w Tatrach tym niebezpieczniejsza droga na szczyt. W Polsce za najniebezpieczniejszy szlak uważa się tatrzańską „Orlą Perć”. Do tej pory na szlaku od 1906 roku zginęło 120 osób. Szlak jest wymagający nawet dla doświadczonych turystów i wymaga rozsądku i pokory. W niektórych częściach na szlaku są drabinki i liczne łańcuchy.-

Burze

W górach, burza jest szczególnie niebezpieczna, istnieje ryzyko porażenia piorunem. Jeśli usłyszymy nieodległą burzę lepiej nie ryzykować i zawrócić ze szlaku, bezpiecznie schodząc z gór. Jeśli w okolicy jest schronisko – można przenocować w budynku.

Zwierzęta

W górach zalesionych, głównie w Tatrach można spotkać niedźwiedzia. W razie spotkania drapieżnika na szlaku, należy szybko oddalić się w dół lasu, gdyż niedźwiedzie mają krótsze łapy przednie, co spowalnia je przy biegu w dół. Jeśli mamy przy sobie jedzenie, niedźwiedź poczuje to – lepiej wtedy odrzucić od siebie żywność, aby oddalił się od nas i zainteresował się jedzeniem, a nie pogonią za człowiekiem.

Zły ubiór i brak profesjonalnego obuwia

W górach temperatura ulega dużym wahaniom. Na wieczór może zrobić się zimno, dobrze wtedy mieć ze sobą ciepły sweter lub polar. Niekiedy turyści w Tatrach zapominają o tym i ubierają się w luźne stroje. W nocy temperatura latem może spaść do ok. 0 Stopni. W adidasach też daleko nie zajdziemy. Śliska powierzchnia podeszwy może spowodować ześlizgnięcie się buta – można sobie wyobrazić co się stanie przy próbie wspinaczki po skałach.

Włączone komórki

Komórki włączone w czasie burzy to ogromne zagrożenie dla życia. Piorun, może zostać przyciągnięty przez włączoną komórkę. W miarę możliwości nie powinniśmy rozmawiać przez telefon jednocześnie idąc szlakiem.

Dzieci

Wysokogórskie wycieczki, dla kilkuletnich dzieci to poważne wyzwanie. Cały dzień wspinaczki lub zejścia może stanowić zbyt wielką barierę dla naszej pociechy. Wyprawa na Orlą Perć, to dla 5-latka zdecydowanie bardzo niebezpieczna droga. Pamiętajmy, że dziecko ma mniej siły niż rodzic i potrzebuje więcej odpoczynku, nie jest w stanie pokonywać znacznych odległości.