5 sposobów, aby wstawać na czas

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Oszczędzanie czasu to bardzo ważna kwestia – raz zmarnowanego nigdy już nie odzyskamy. Szczególnym sposobem na trwonienie czasu jest niemożność wstawania na czas i tzw. „dosypianie”. Zamiast rozpocząć dzień wylegujemy się pod ciepłą kołdrą – a czas ucieka. Jak w takim razie zacząć pracę nad sobą?

1. Stwórz rutynę snu

Zdrowy, dorosły człowiek potrzebuje ok. 7 godzin snu dziennie. Ważny jest też regularny czas pójścia do łóżka – staraj się ustalić godzinę, po której definitywnie zaczniesz zbierać się do snu. Jeśli nie czujesz się senny weź gorącą kąpiel, pomedytuj lub zrób listę rzeczy do zrobienia następnego dnia.

2. Wyłącz elektronikę

Wyłącz komputer, telewizor, tablet, telefon 30 minut do godziny przed pójściem do łóżka. Światło z ekranu eliminuje w naszym organizmie znaczną ilość melatoniny, która jest niezbędna do dobrego snu. Dlatego w trosce o spokojny sen zrezygnuj z nocnego maratonu serialowego czy gier.

3. Nie nadużywaj drzemki

Wciskanie przycisku drzemki przez godzinę co 10 minut – wszyscy to znamy. Postaraj się, by używać drzemki tylko raz. Po tym zdejmij kołdrę, odsłoń zasłony.

4. Po przebudzeniu wpuść do pokoju jak najwięcej światła

Po wyjściu z łóżka staraj się, aby docierało do ciebie jak najwięcej światła.

5. Dostosuj temperaturę

Jeśli używasz termostatu postaraj się, aby w trakcie snu temperatura była niższa. Człowiek staje się bardziej senny w niższej temperaturze, a budzi się kiedy temperatura rośnie. Wybierz więc takie ustawienia, by wzrost temperatury przyczyniał się do zmniejszenia uczucia senności.